Institut Klinické Rehabitologie v Tule (RU) & ZiNa clinic s.r.o
+420 720 653 515
info(zavináč)ulzibat.cz
KLINIKA
METODA
TERMÍNY
CO LZE OPEROVAT
KONTAKT
ruka

Metoda

Metoda postupné fibrotomie dle profesora Ulzibata, odstraňuje lokální svalové kontraktury (jizvy) a bolestivý syndrom (patent RF č. 1621901 / 24.9.1987).

Probíhá v několika fázích a v každé je odstraněno 10 až 16 svalových kontraktur v narkóze, nebo 4 až 6 kontraktur v lokální anestézii, rozříznutím jizev ve svalech speciálním skalpelem.

Operační plán je odsouhlasen s pacientem nebo jeho zástupcem (rodiči) a náležitě dokumentován. Umožňuje tedy odbornou chirurgickou pooperační péči.

Každoročně se podrobí operaci v průměru 3500 pacientů. Cílem je zmírnění bolesti, zlepšení hybných funkcí – (zvětšení rozsahu aktivních pohybů, vznik nových pohybových návyků). Optimální je provést operativní zásah ve stádiu, kdy svalové kontraktury vznikají, dříve než dojde k trvalým kontrakturám a deformaci kloubů.

Operativní léčbu je dobré uskutečnit v útlém věku (od 3 let), aby bylo dosaženo co nejrychlejšího a nejtrvalejšího výsledku s minimálním počtem operací. Operace lze provádět i u starších dětí a dospělích pacientů. Horní věková hranice není určena, vždy záleží na akuálním stavu pacienta.

VÝHODY

  • nízká traumatizace, operace se provádí bez řezu na kůži, šetrně pouze v krajině jizvy
  • zdravý sval zůstává zachovaný, neprovádí se úplné protnutí svalů
  • šlachy a kosti zůstávají mimo zásah, po operaci odpadá sádrováni
  • péče o pooperační ranky je jednoduchá a každý pacient ji zvládne
  • operaci možno provádět na jakémkoli povrchovém kosterním svalu hlavy, šíje, trupu, končetin
  • samotný zákrok trvá jen nekolik minut (10-20minut) a pacient je hospitalizován pouze 24 hodin
  • regenerace probíhá již doma v podmínkách, na které je pacient zvyklý
  • Proto není na překážku nízký věk pacienta, doprovodný hyperkinetický, křečový, hydrocefální či astenický syndrom, retardace psychického, řečového a tělesného vývoje, kompensované chronické choroby a vrozené vývojové anomálie (hydrocefalie, srdeční vada, stridor a další)
  • Doba trvání pooperační obnovy hybných funkcí od 5-7 dnů do 3-4 týdnů (podle rozsahu operativního zásahu)

Patologické děje, probíhající v centrálním nervovém systému ,vyvolávají poruchu inervace svalových vláken a tím i jejích výživy. Ve svalu začínají procesy nekrozy, které nevyhnutelně vedou/ ústí/ ke tvorvě jizevnaté /vazivové/ tkáně v tomto svalu, tak zvané kontraktury. Jak dítě roste, vzniklé kontraktury omezují růst svalů a tím i pohyby ve všech částech končetin a vedou k abnormálnímu držení těla a deformacím kloubů. Způsob léčby pacientů s těmito poruchami pohybového /kosterněsvalového/ systému je založena na vědeckém výzkumu profesora V.B.Ulzibata. Vyvinutá chirurgická technika postupné fibrotomie umožňuje odstranit lokální svalové kontraktury a bolestivé syndromy. Metoda zahrnuje uvolnění kontraktur speciálně navrženým skalpelem. Operace se provádí šetrným způsobem bez řezání kůže a jen v místě jizevnaté kontraktury,takže nechává netknutá zdravá svalová vlákna Operace je možná na jakýchkoliv povrchních kosterních svalech hlavy, krku, trupu a končetin se současným působením na různé svalové skupiny/ na svaly ve svalových řetěžcích /. Odstranění svalových kontraktur a bolesti umožňuje výrazné zvýšení rozsahu pohybu a tím se objeví i nové pohybové dovednosti.

Podstata postupné fibrotomie spočívá ve speciální technice rozrušení patologicky změněných částí svalů /jizev/ speciálním skalpelem, který dovoluje nerozříznout kůži a zdravá svalová vlákna,ale jen cílené odstranění lokálních svalových kontraktur a bolestivého syntromu s co nejmenším diskomfortem pro pacienta. Není pooperační jizva - po operaci na těle pacienta zůstane jen vpich po zavedení skalpelu. Operace se provádí maximálně rychle a bezpečně pro pacienta, čímž se minimalizuje čas strávený v anestezii a stres, což je důležité zejména pro děti.

Video v angličtině.